اسکنر چیست؟

ساز و کار دستگاه کپی
مارس 14, 2020
رول کاغذ حرارتی
مارس 14, 2020

اسکنر چیست؟

اسکنر دستگاهی که تنوع و گستردگی فراوانی دارد و وسیله ای است برای ورود تصاویر و یا متون به رایانه در این مقاله شما را با انواع اسکنر آشنا میکنیم . کارکرد اصلی اسکنر انتقال فایل های تصویری و متنی به کامپیوتر و تبدیل آن ها به فایل های دیجیتالی است تا در صورت لزوم اقدام به ویرایش و یا حفظ و نگهداری آن ها به مدت طولانی تری است .

اسکنرها بسته به کارکرد و مصرفی که دارند انواع مختلفی دارند و هر چه تکنولوژی ساخت و کارکرد اسکنر پیچیده تر شود قیمت آن نیز به تبع بالاتر میرود . پس در ابتدا برای تهیه و خرید اسکنر باید به نیاز و مصرف خود رجوع کنید و سپس اقدام به خرید آن کنید .طریقه اسکن نیز بدین صورت است که تصاویر و متن کاغذی توسط هد نوری اسکنر آنالیز میشوند و اطلاعات به دست امده به صورت ارقام صفر و یک به کامپیوتر ارسال شده و در آن جا تبدیل به تصاویر دیجیتالی قابل ویرایش میشوند .

انواع اسکنر
اسکنرهای خانگی یا به عبارتی اسکنرهای تخت (FLAT ) که جزء اسکنرهای پرفروش بازار نیز میباشند و همان طور که از نامشان پیداست مناسب برای مصارف خانگی و یا اداری و شرکتی با حجم کاری پایین میباشند . حجم کاری روزانه آن ها پایین است و سایز کاغذ قابل استفاده در آن ها A4 است , قیمت آن ها پایین است و به راحتی بر روی میز کار قرار میگیرند و حمل و جا به جایی آن ها نیز آسان است نمونه ایی از این مدل اسکنر ها اسکنر کانن مدل لاید 110 است.

اسکنر اسناد که کمی بزرگتر از اسکنر خانگی است و دارای قابلیت تغذیه خودکار یا همان ADF هستند بدین صورت که توسط غلطک هایی به صورت خودکار اسناد و مدارک را به درون دستگاه میکشند قیمت آن ها بالاتر است و برای مصارف شرکتی و اداری مناسب هستند.

اسکنرهای قابل حمل یا به عبارتی دیگر اسکنرهای جیبی , که به راحتی قابل حمل و جا به جایی هستند و مناسب برای دانشجویان است و به راحتی قابل اتصال به لب تاب و تبلت هستند و میتوانید در هر جایی که تمایل داشته باشید اقدام به اسکن اسناد و مدارک کنید , نقطه ضعف آن ها اما در اسکن گرفتن از اسناد A4 است که این کار باید در چند مرحله صورت گیرد و در بعضی از مواقع نیز اسکن های گرفته شده دقیق و منظم نیستند .