adf در پرینتر چیست؟

خرید پرینتر چند کاره
مارس 16, 2020
مزایای پرینتر HP LaserJet P2035
مارس 17, 2020

adf در پرینتر چیست؟

تصور کنید که قرار است حجم زیادی از کاغذ , سند و یا هر مدرک دیگری را در یک زمان خاص کپی , اسکن و یا حتی فکس کنید , باز هم تصور کنید که این کاغذ ها و اسناد به شکل دورو هستند و شما نیاز دارید که از هر دوروی اسناد کپی و یا اسکن تهیه کنید !!! . حتی اگر زمان کافی برای این کار داشته باشید انجام دادن آن از حوصله خارج خواهد بود . اما خیلی نگران این قضیه نباشید چرا که پیشرفت دانش و تکنولوژی کارها را بسیار آسان کرده است , قابلیت جدیدی که در پرینترها و دستگاه های کپی تعبیه شده است کار را خیلی راحت کرده است . قابلیت تغذیه خودکار کاغذ یا همان ADF , تکنولوژی جدیدی است که در اکثر پرینتر های تک کاره , چندکاره , دستگاه های کپی و اسکنرها تعبیه شده است .

نمونه ایی از پرینترهای چندکاره دارای تغذیه خودکار اتوماتیک کاغذ , پرینتر کانن مدل 416dw است که ساخت شرکت canon میباشد و از پرینترهای 4 کاره این شرکت میباشد , در زیر تصویر این پرینتر را مشاهده میکنید . در برخی از ماشین های اداری این قابلیت تغذیه خودکار کاغذ به صورت آپشنال ارائه میگرد , و بنا به درخواست کاربر میتوان آن را بر روی پرینتر و یا اسکنر نصب و راه اندازی کرد .

تغذیه خودکار یا همان ADF به صورت قطعه ای است که بر روی پرینتر یا دستگاه کپی نصب میشود و دارای یک سینی کاغذ برای قرار دادن اسناد و کاغذ ها در درون آن میباشد که البته این ظرفیت سینی محدود میباشد و معمولا از 20 برگ کاغذ شروع شده تا 50 برگ که در دستگاه های مختلف متفاوت میباشد . نحوه کار ADF به این شکل است که شما کاغذ را در سینی مخصوص کاغذ آن قرار میدهید و پس از آن با زدن دکمه های تعبیه شده بر روی دستگاه , به صورت خودکار کاغذ ها به درون دستگاه کشیده شده و اقدام به اسکن , فکس و یا پرینت آن ها میکند . کاری که یک ADF انجام میدهد این است که کاربر را از قرار دادن تک تک اسناد و کاغذ ها در درون دستگاه بی نیاز میکند چرا که این کار در حجم بالا بسیار وقت گیر و زمان بر است .

نمونه ایی دیگر از پرینترهای چندکاره که قابلیت تغذیه خودکار کاغذ را دارد و در وبسایت خانه پرینتر هم موجود میباشد , پرینتر کانن مدل 421dw است که جزء پرینترهای 3 کاره میباشد و ظرفیت ADF آن به تعداد 50 برگ است که پرینت , اسکن و کپی را به صورت خودکار برای کاربر انجام میدهد . تصویر این پرینتر را در زیر مشاهده میکنید .

تفاوت بین ADF دو طرفه و ADF یک طرفه

در پرینترهای چندکاره که عملیات اسکن را نیز انجام میدهند , سیستم ADF ممکن است دو طرفه باشد بدین معنی که ابتدا یک طرف سند مورد نظر توسط اسکنر دستگاه اسکن گرفته میشود و سپس دستگاه به صورت خودکار کاغذ را پشت و رو کرده و طرف دیگر سند را نیز اسکن میکند , که این قابلیتی درخور و بسیار مفید است چرا که گرفتن اسکن دورو به صورت خودکار باعث صرفه جویی بالایی در وقت و زمان شما میشود , اصطلاحا به این قابلیت در پرینترهای چندکاره ADF دوطرفه گفته میشود .

حال اگر ADF دستگاه پرینتر چندکاره فقط قادر به اسکن یک رو باشد , یا فقط بتواند از اسناد کپی یک طرفه بگیرد , در این صورت به آن ADF یک طرفه گفته میشود . برای کسانی که تجربه کپی و اسکن گرفتن از یک سند چند صفحه ایی به صورت دستی و آن هم دورو را دارند , یقینا خرید یک پرینتر چندکاره ADF دار دوبلکس میتواند کار گشا باشد .