5 روش مهم جهت پیشگیری از گیر کردن کاغذ در دستگاه کپی

چند مشکل برتر در پرینتر hp و راهکار رفع آن
مارس 24, 2020
ارورهای کپی کانن
مارس 24, 2020

5 روش مهم جهت پیشگیری از گیر کردن کاغذ در دستگاه کپی

دستگاه کپی یا پرینترهای لیزری که دچار مشکل گیر کردن کاغذ می شوند یکی از مواردی هستند که باعث نا امیدی و خستگی کارمندان پرمشغله یک دفتر می گردند. در این شرایط فرد ممکن است ناراحت و نا امید شود و بخواهد همه چیز را از پنجره دفتر کاری خود به بیرون پرت نماید. ما به عنوان تامین کننده دستگاه های کپی می دانیم که نقص های مکانیکی و الکتریکی زیادی وجود دارد که باعث فید نادرست کاغذ می شود و تنها یک تکنسین با تجربه و حرفه ای می تواند آن ها را برطرف نماید. اما در بیشتر موارد می توان کارهایی را برای پیشگیری از گیر کردن کاغذ در دستگاه کپی انجام داد. در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم.

1. کاغذهای خود را در مکانی گرم و خشک نگهداری کنید:

کاغذهای خیس و مرطوب یکی از مقصرهای اصلی مشکل گیر کردن کاغذ در دستگاه های کپی و پرینترهای لیزری هستند. زمانی که کاغذ در سینی کاغذ رها می شود یا به طور نادرست در محیطی مرطوب نگهداری می گردد؛ رطوبت ناشی از هوا در الیاف آن جذب می شود. همین امر موجب می شود مشکلاتی در دستگاه ایجاد گردد. اولا، این کار باعث می شود رولرهای فیدر بر روی کاغذ بلغزند زیرا کاغذ خیس و مرطوب در سینی کاغذ به هم می چسبند و همین امر باعث می شود دستگاه کپی نتواند کاغذها را به درستی از هم جدا سازد. دوما، چنین موضوعی باعث می شود کاغذها مجعد شوند و نتوانند مسیر درستی را در دستگاه کپی طی نمایند. طی کردن مسیر درست و مناسب کاغذ در پرینت دو طرفه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. برای اینکه مطمئن شوید کاغذ خیس و مرطوب دلیل اصلی ایجاد مشکل در دستگاه تان است، سعی کنید کاغذ تازه و خشکی را در دستگاه قرار دهید و دوباره کار کپی یا پرینت را تکرار نمایید.

برای پیشگیری از خیس یا مرطوب شدن کاغذ نکات زیر را مدنظر داشته باشید:

• مکان گرم و خشکی را برای نگهداری کاغذ پیدا کنید. سعی کنید کاغذ را در محل اصلی خود به صورت پیچیده نگهداری کنید و از بسته بندی ضد رطوبت برای آن استفاده نمایید. برخی از دستگاه های کپی دارای کیسه ای پلاستیکی زیپ داری برای نگهداری کاغذ هستند.

• تنها به تعداد نیاز خود کاغذ را از بسته بندی خارج کنید.

• تنها کاغذهایی را خریداری کنید که در پاکت یا بسته بندی مناسب هستند( معمولا 500 برگه ای). از کاغذهایی که در جعبه های شل 2500 ورقه ای قرار گرفته اند استفاده نکنید مگر اینکه به طور مرتب کار پرینت یا کپی را در روز انجام دهید.

• اگر اتاق اختصاصی برای پرینت دارید، از رطوبت زدا برای گرفتن رطوبت بیش از حد هوا استفاده کنید.

2. کاغذهای با کیفیت بخرید:

کاغذهای مقرون به صرفه و با درجه کیفیت پایین می تواند مشکلات زیادی را برای دستگاه های کپی و پرینترهای لیزری ایجاد کند. کاغذهای کم کیفیت می توانند ذرات اضافی کاغذ را در داخل ماشین شما جمع کنند و همین امر در طول زمان باعث ایجاد مشکلاتی همچون گیر کردن کاغذ و کیفیت پایین تصاویر می شود. چنین شرایطی معمولا در کاغذهای بازیافتی بیشتر دیده می شود. کیفیت کاغذهای این چنینی می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در فید شود. اطمینان حاصل کنید که از کاغذهایی با کیفیت خوب استفاده می کنید که برای حجم بالای پرینت مناسب است. خرید کاغذ ارزان رویکرد نادرستی است که در بیشتر موارد باعث می شود هزینه های بیشتری برای جایگزینی کاغذها متحمل شوید.

3. از رسانه مناسبی استفاده کنید:

بیشتر تولیدکنندگان توصیه می کنند از وزن مناسب کاغذ که معمولا 80 گرم است برای دستگاه های کپی، پرینترهای لیزری و دستگاه های چند منظوره استفاده کنید. مشخصات محصول خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید از رسانه توصیه شده استفاده می نمایید. همچنین اطمینان حاصل نمایید که کاغذ برای استفاده در دستگاه کپی و محصولات لیزری مناسب است. دستگاه های کپی از گرما و فشار برای پاشیدن تونر بر روی کاغذ استفاده می کنند بنابراین باید رسانه مناسبی مورد استفاده قرار گیرد. کاغذهای مرتبط با دستگاه های جوهر افشان نباید در این دستگاه ها استفاده شوند زیرا نه تنها باعث گیر کردن کاغذ در آن می شود بلکه می تواند به اجزای داخل دستگاه نیز اسیب وارد نماید. برچسب های چسبنده رسانه نادرست دیگری است که بیشتر افراد از آن استفاده می کنند. برچسب باید برای محصول شما مناسب باشد تا از بروز مشکلاتی همچون گیر کردن کاغذ خودداری شود. اگر روش جایگزین دیگری برای پرینت برچسب ها دارید که باعث ایجاد آسیب زیاد به دستگاه نمی شود بهتر است از این روش بهره ببرید.

4. دستگاه خود را به درستی راه اندازی کنید:

همیشه از سینی کاغذ مناسبی برای رسانه های خاص استفاده کنید. کاغذ نامه، برچسب ها و کارت ها می توانند توسط دستگاه مورد استفاده قرار گیرند اما چنین رسانه هایی معمولا از طریق سینی خاصی که برای اینکار طراحی شده است( یا سینی بای پس) فید می شوند. اطمینان حاصل کنید که از سینی مناسب برای رسانه خود استفاده می کنید و به دستگاه می گویید که از طریق این سینی فید کاغذ را انجام دهد. اغلب، پرینترها می توانند سرعت، دما یا سایر فاکتورها را برای رسیدن به نتایج قابل قبول در رسانه های مختلف، تنظیم نمایند. بنابراین باید نوع کاغذ را در تنظیمات سینی کاغذ وارد کنید. این روزها بیشتر دستگاه ها سینی کاغذ هوشمندی برای تعیین اندازه کاغذ بارگذاری شده در آن دارند. با اینحال هنوز هم برخی از آن ها نیازمند وارد کردن دستی اندازه کاغذ هستند. ورودی نادرست یا تشخیص نادرست اندازه کاغذ باعث گیر کردن کاغذ در دستگاه می شود و در نتیجه مشکلاتی را ایجاد می کند.

5. کاغذ را با دقت در دستگاه قرار دهید:

این گزینه به نظر ساده و روشن می رسد اما اگر بدانید بارگذاری نادرست یک کاغذ چقدر می تواند در گیر کردن کاغذ مقصر باشد شگفت زده خواهید شد. کاغذ باید به طور مستقیم وارد دستگاه شود و حتی در سینی نیز به طور مناسب قرار گیرد . از بارگذاری بیش از حد کاغذ در سینی خودداری کنید. راهنمایی که بر روی سینی قرار دارد باید کاغذ را در همه جوانب لمس کنید. این موضوع برای تشخص اتوماتیک اندازه کاغذ در سینی های هوشمند الزامی است و از کج شدن کاغذ جلوگیری می کند.

برخی از افراد بر این باورند که جدا کردن کاغذها از هم و جلوی باد قرار دادن آن ها ،قبل از قرار دادن شان در سینی کاغذ به پیشگیری از گیر کردن کاغذ در دستگاه کپی کمک می کند. واقعیت این است که جلوی باد قرار دادن در بیشتر موارد باعث می شود گیر کردن کاغذ در دستگاه بیشتر شود زیرا استاتیک بیشتری بین ورقه های کاغذ ایجاد می شود و آن ها را به هم می چسباند. در نهایت باید بررسی کنید و ببینید کاغذ برند شما علامت first print side را دارد یا خیر. به خاطر فرایندهایی که در تولید کاغذ رخ می دهد اگر بتوانید این نوع کاغذها را رو به بالا بارگذاری کنید نتیجه بهتری خواهید داشت. اگر مشکلاتی همچون گیر کردن کاغذ را در دستگاه خود تجربه می کنید بهتر است قبل از هر کاری نکاتی که در این مقاله بیان کردیم را بررسی نمایید. اگر نتوانستید خودتان مشکل موجود را برطرف نمایید با یک تکسنین تماس بگیرید.

موارد فوق را برای پیشگیری از گیر کردن کاغذ در دستگاه کپی انجام دهید و در صورتی که باز هم با چنین مشکلی روبرو شدید، می توانید جهت برطرف نمودن گیر کاغذ با نمایندگی دستگاه فتوکپی خودتان تماس بگیرید تا سریع و در کوتاه ترین زمان مشکل شما برطرف شود.